Korzyści z biogazu

Korzyści wypływające
z biogazu

Zielona, czysta energia. Proces wytwarzania biogazu to doskonały przykład działania gospodarki o obiegu zamkniętym. Podczas procesu wytwarzania, z bioodpadów, powstaje zielona, czysta energia. Wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła jest procesem przyjaznym dla środowiska. Biogaz można przetwarzać na zrównoważony gaz- biometan, którego używa się do zatłaczania sieci gazowej.

Tańsze ogrzewanie. Biogaz wspiera lokalne społeczności, dostarczając im energię i ciepło z odnawialnych źródeł w bardziej przystępnych cenach.

Tańsze gospodarowanie odpadami. W wielu krajach UE ilość wytwarzanych odpadów rośnie, a przepisy dotyczące gospodarowania odpadami są zaostrzone. Dlatego istnieje potrzeba stworzenie wydajnego i zrównoważonego systemu gospodarki odpadami. Proces wytwarzania biogazu jest zdecydowanie najbardziej efektywnym sposobem rozwiązywania problemów związanych z gospodarką odpadami i recyklingiem.

Efektywne wykorzystanie zasobów. Przekształcanie bioodpadów w energię odnawialną oraz wtórne wykorzystanie produktów ekologicznych jest przykładem gospodarki o obiegu zamkniętym. Wykorzystując produkty ekologiczne po zakończeniu okresu ich użytkowania, biogaz jest doskonałym przykładem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Naturalne bezwonne nawozy. Fermenacja jest to beztlenowy, naturalny oraz zrównoważony proces niewykorzystujący tlenu, podczas którego mikroorganizmy rozkładają bioodpady na energię odnawialną (biogaz) oraz nawóz wysokiej jakości (poferment). Takie nawozy są następnie używane przez rolników, którzy doceniają większą zawartość organicznych składników odżywczych oraz mniej nieprzyjemny zapach, niż w przypadku tradycyjnych odpowiedników.

Niezależność energetyczna. Biogaz jest jednym z przykładów energii odnawialnej, który może służyć jako alternatywa dla paliw kopalnianych.

Ograniczanie emisji gazów cieplarnianych. Instalacje biogazowe mają pozytywny wpływ na środowisko oraz przyczyniają się do powstawania czystszej atmosfery. Pozostawione bioodpady, których nie wykorzystuje się do powstawania biogazu, uwalniają metan, który jest 25 razy bardziej niebezpieczny w porównaniu do CO2. Dzięki gospodarowaniu bioodpadami w sposób zrównoważony, tworzone są nowe produkty w postaci energii elektrycznej, ciepła i nawozów. Odpowiednie gospodarowanie bioodpadami minimalizuje ich negatywny wpływ na środowisko.